iPhone Şarj Çabuk Bitiyor Ne Yapmalıyım?

iphone Şarj Çabuk Bitiyor Ne Yapmalıyım

iPhone şarj çabuk bitiyor ve bataryanın bir günü dahi çok zor çıkardığı şikayetinde bulunuyorsanız, bu konuda yalnız olmadığınızı belirtmek isteriz. iPhone marka cihazların büyük bir çoğunluğunda batarya problemlerinin daha doğrusu batarya yetersizliklerinin olduğu artık tüm dünya tarafından kabullenilmiş bir durumdur.

iPhone cihazlarının donanım ve yazılım olarak harika işleyişlerinin olması, buna karşın cihazların ihtiyaç duydukları enerji kaynaklarını elde edemiyor olmaları gibi durumlar, iPhone şarj çabuk bitiyor gibi şikayetlerin sayısının da fazlasıyla artmasına yol açmıştır. Elbette ki her iPhone marka akıllı telefon modelinde bu sorun görülmez veyahut cihazların ilk kullanılmaya başlandığı andan itibaren bu problemlerle karşılaşılmaz.

iPhone şarj çabuk bitiyor sorunu; 6 ay, 1 yıl, 1 buçuk yıl ve en geç 2 yıl sonra kullanıcıların karşısına çıkan bir problemdir. Özellikle cihazın yazılım güncellemeleriyle birlikte batarya kapasitesi bakımından ne kadar yetersiz olduğu daha da net bir şekilde görülür. Her IOS güncellemesi sonrasında mutlaka bazı modellerde çok ciddi şarj problemleri görülür.

İşletim sisteminin yarattığı ağırlık, uygulamalarla birleşince cihazın enerji tüketimi seviyesinin çok ciddi şekilde artış göstermesi gibi bir durumla karşılaşılır. Haliyle iPhone şarj çabuk bitiyor sorunun bu aşamadan sonra görülmesi artık kaçınılmazdır. Öte yandan orta seviyede bir kaliteye sahip olan iPhone bataryalar, bu batarya problemlerinin temelinde yatan unsurlardır.

iPhone pil çabuk tükeniyor sorununun çözülebilmesi adına çok daha üst düzey bir batarya şarttır. Cihazın orijinal bataryasının kalite anlamında çok daha üstünde olan birtakım bataryalar keşfetmek, yaşanan bu sorunun da uzun vadeli çözümünü getirecektir. Yaşanan iPhone batarya sorunları konusunda sadece cihazın bataryasının etkili olduğunu düşünmek de yanlıştır.

Cihazdan kaynaklanan, uygulamalardan kaynaklanan, cihazı kullanım alışkanlıklarınızdan kaynaklanan ve daha birçok unsurdan ötürü cihazın batarya problemleri yaşaması söz konusu olabilir. iPhone şarj çabuk bitiyor sorununa çözüm bulmadan önce kullanıcıların yapmaları gereken, “iPhone şarj neden çabuk biter?” sorusunu sormaktır.

iPhone Şarj Neden Çabuk Biter?

“iPhone şarj neden çabuk biter?” sorusunun yanıtları, aslında pil sorunun bir nebze de olsun çözülmesi konusunda kullanıcılara yardımcı olabilirler. Pili çabuk tüketen durumların nedenlerinin araştırılması veya öğrenilmesi durumunda kullanıcıların bu durumlara önlemler almaları, sonrasında da ekstra tedbirler uygulamaları, iPhone şarj çabuk bitiyor sorununun yarı yarıya çözülmesini sağlayacaktır.

iPhone marka cihazların şarjının çabuk bitmesinin temel nedenleri ise aşağıdaki gibidir:

• Arka Planda Çalışan Uygulamalar ve Konum Servisleri: iPhone cihazınızda yüklü ve arka planda sürekli olarak enerji tüketen uygulamalar çok ciddi enerji tüketir. Ayrıca konum servislerinin enerji tüketimi konusunda en önemli unsurların başında geldiği de unutulmamalıdır. Gereksiz yere ve hiç ihtiyaç olmayan bir anda cihazının konum servislerini aktif etmesi, bataryanın çok hızlı bir şekilde tükenmesine yol açacaktır.

• Cihazın Düzgün Bir Ortamda Şarj Edilmemesi: Cihazın şarj edildiği ortam, enerji kalitesini ciddi ölçüde bozacaktır. 0 derecenin altında ve 35 derecenin üstünde olan ortamlarda cihazın şarj edilmesi, kalitesiz bir şarj ortamına yol açacaktır.

• Cihazın Orijinal Olmayan veya Hasarlı Adaptör ya da Kablo ile Şarj Edilmesi: Cihaz için en iyi şarj enerji akımını sağlayacak araçlar, orijinal şarj adaptörü ve kablosudur. Orijinal olmayan şarj kablosu ve adaptörler şarj kalitesini düşürürler. Ayrıca hasarlı bir adaptör ve kablonun da orijinal olması durumunda şarj kalitesini olumsuz etkilediği bilinir.
• Sürekli Yüksek Ekran Parlaklığı ile Kullanım: Ekran parlaklığının da en çok enerji tüketen unsurlardan biri olduğu aşikardır. Sürekli olarak yüksek ekran parlaklığı, yüksek bataryanın çok kısa süre içerisinde tükenmesine yol açacaktır.

• Gereksiz Uygulamalar: Cihazınızda yer alan uygulamalar, siz kullanmasanız dahi cihazınızın bataryasına etki eder. Uygulamaların veri alışverişleri, konum etkinlikleri vb. birçok durum, az da olsa enerji tüketmelerine yol açar. Cihazda kullanılmayan uygulamalar ise toplu olarak değerlendirildiklerinde çok ciddi enerji tüketimine yol açarlar.

• Zayıf Ağ Kapsama Alanı: Cihazın wifi ya da operatör kapsama alanının uzağında olması da hızlı enerji tüketimine yol açar. Cihaz iyi bir wifi kalitesi veya operatör sinyal kalitesi alabilmek adına sürekli olarak çaba gösterir. Haliyle bu durum da cihazın enerji tüketimini ciddi ölçüde arttırır.

• Değişim Vakti Gelmiş Batarya veya Kötü Batarya Tercihi: Pil sağlığı düşük olan bir bataryanın şarj tükenme hızı, normalden 2-3 kat ve hatta daha fazla olabilir. Bunun yanı sıra kalitesiz bir batarya değişimi de şarj tüketim hızını arttıracak unsurların başında gelir.

 

iPhone şarjım çabuk bitiyor sorunun temel nedenleri yukarıdaki unsurlar olabilir ve bununla birlikte kullanıcıdan kullanıcıya değişim gösteren kullanım alışkanlıkları da bataryanızın çok çabuk bir şekilde tükenmesine yol açabilir.

Bu konuda özelinde yapılması gereken ise iyi bir şekilde önlem almak ve orijinal bataryadan çok daha kaliteli bir batarya tercih etmektir. Alınan önlemler ve iyi kalitede bir batarya ile birlikte iPhone şarjım çabuk bitiyor sorunu çok kısa sürede aşılabilir.

iPhone Şarjım Çabuk Bitiyor Sorunun Çözümü için 15+ Yöntem

iPhone şarjım çabuk bitiyor sorununun çözümü adına bir önceki başlıkta da belirttiğimiz üzere çeşitli adımlar atılması gerektiğini belirtmiştik. Bu adımlardan biri ise direkt olarak bu konuda cihaz üzerinde alınabilecek önlemlerdir. Birçok önlem, cihaz kullanım alışkanlıklarınıza göre alınabilir ve iPhone hızlı pil tüketimi sorununun üstesinden gelinebilir. Bu konu özelinde alınabilecek tüm ve işe yarar önlemler ise aşağıdaki gibidir:

1. Pil Sağlığı ve Optimizasyonu: iPhone Ayarları>Pil> Pil Sağlığı bölümünden cihazınızın pil sağlığını kontrol edebilirsiniz. Eğer cihazınızın pil sağlığı %80’in altında ise vasat bir bataryanızın olduğu aşikardır ve bu bataryayı en kısa sürede değiştirmeniz gerekir. Ayrıca Pil Sağlığı bölümünde yer alan “Optimize Pil Şarjı” ayarının açılmasıyla birlikte cihazınız pil seviyesini çok daha tasarruflu kullanacaktır.2. Cihazı Uygun

Koşullarda Şarj Edin: Cihazın şarj işlemi sırasında, şarj kalitesini düşüren her türlü unsurun bataryaya zarar verdiği ve aynı zamanda batarya içine dolan enerjinin kalitesiz olmasına neden olduğu bilinir. Bu yüzden cihazınızı uygun sıcaklık koşullarında, orijinal şarj ve hasarsız kablosu ile adaptörü kullanarak, tam dolum veya en az %80’e kadar tek seferde şarj olacak şekilde ve son olarak şarj esnasında kullanmadan şarj etmelisiniz.

3. Arka Plan Uygulamalar Yenilemelerinin Devre Dışı Bırakılması: iPhone Ayarlar>Genel> Arka Planda Uygulama Yenilemesi adımlarını izleyerek, ilgili ekrana doğru ilerlemelisiniz. Bu kısımda ise tüm uygulamaların veyahut gereksiz uygulamaların arka plan yenileme etkinliklerini sonlandırabilirsiniz.

4. Konum Servislerinin Etkinliğinin Sınırlanması: Konumunuzu kullanmak isteyen birçok uygulama, arka planda siz farkında olmadan bu işlemi gerçekleştirir ve bu yüzden çok ciddi enerji tüketir. iPhone Ayarları> Gizlilik> Konum Servisleri adımlarını izleyerek, bu menüde karşınıza çıkan uygulamaların gereksiz olduğunu düşündüklerinizin konum iznini “Yalnızca Uygulamayı Kullanırken” olarak güncelleyebilirsiniz.

5. E-Posta Bildirimleri: Apple e-posta uygulaması her an arka planda e-posta gelip gelmediğine dair sorgulama yapabiliyor olabilir. iPhone Ayarları> Posta> Hesaplar> Yeni Veri Al adımlarını izleyerek, bu kısımda e-posta sorgulamalarının sıklığını size en uygun şekilde güncelleyebilir, bataryanızı önemli ölçüde koruyabilirsiniz.

6. Karanlık Mod Seçimi: Cihazınızın enerjisinin hızlı bir şekilde tükenmesinin en önemli nedenlerinden biri de aydınlık modda kullanımıdır. Karanlık mod, yapısı gereği çok daha enerji kullanır ve böylelikle batarya çok iyi bir şekilde korunur.

7. Otomatik Parlaklık: Ayarlar> Erişilebilirlik> Ekran ve Metin adımları ile cihazınızın parlaklık seçeneklerini otomatik olarak ayarlayabilir, böylelikle ekran parlaklığının gereksiz noktalarda aşırı derecede olmasının önüne geçebilir ve pil seviyenizi koruyabilirsiniz.

8. Telefonun Yüzüstü Konumlandırılması: iPhone cihazınız, masada veya herhangi bir alanda ekranın görünecek şekilde olmadığını anlar. Böylelikle gereksiz yere bildirim vermez veya ekranı uyandırmaz. Böylelikle şarj seviyesinde önemli bir tasarruf sağlar.9. Chrome Yerine Safari

Kullanımı: Google Chrome, cihazınızda yoğun bir işlem yüküne neden olur ve bu yüzden çok fazla enerji tüketir. Bu yüzden genel olarak Safari tarayıcı kullanmanız, şarj seviyenizi ciddi oranda korur.

10. Ana Ekran veya Anlık Bilgi Veren Widget’lerin Silinmesi: Ana ekranda hava durumunu, borsa bilgilerini, farklı ülke saatlerini ve daha birçok konuya dair bilgileri içeren Widget’ler olabilir. Hatta ekranda sabit birçok Widget de söz konusu olabilir. Her ne kadar kullanışlı olsalar da enerji tüketimine etkileri büyüktür. Bu yüzden silinmesi veya kullanımının durdurulması, iyi bir batarya performansı için önemlidir.11.

Hareketi Azaltma’yı Aktif Edin: Ayarlar> Erişilebilirlik> Hareket adımlarını izleyerek, bu sayfada yer alan “Hareketi Azalt” seçeneğini aktif ederek, bataryanızın gün içerisinde çok daha tasarruflu kullanımını sağlayabilirsiniz.12. Düşük G

üç Modunun Sürekli Aktif Edilmesi: Kontrol Merkezi veya iPhone Ayarları>Pil> Düşük Güç Modunu Aç seçeneği üzerinden cihazınızın sürekli olarak düşük güç modunda çalışmasını sağlayarak, çok büyük enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

13. Apple’a Göndermeyi Durdurun: iPhone Ayarları> Gizlilik> Analizler ve İyileştirmeler sayfasına giderek, “Share iPhone Analytics” seçeneğini devre dışı bırakmalısınız. Böylelikle cihazınızın sürekli olarak Apple’a veri göndermesini durdurabilir ve enerji tasarrufu seviyesini önemli ölçüde arttırabilirsiniz.

14. Kötü Sinyal Durumunda Uçak Modunun Aktif Edilmesi: Kullanmış olduğunuz operatörün kapsamı alanlarının uzağındaysanız ve sinyal son derece zayıfsa, bu durumlarda uçak modunu aktif ederek, cihazınızın bataryasının korunmasını sağlayabilirsiniz.

15. Otomatik Ekran Kilidini Aktif Edin: iPhone Ayarları> Ekran ve Parlaklık bölümüne giderek, “Otomatik Kilitle” ekranı sayesinde cihazınızın 30 saniye içerisinde ekranını kilitlemesine olanak sağlayabilirsiniz. 30 saniye içerisinde kilitlenmesi son derece iyi bir enerji tasarrufu için önemlidir.

16. iPhone Cihazınızı Aşırı Sıcaklıktan Koruyun: Aşırı sıcak, cihazın bataryasını ciddi anlamda etkileyecektir ve pil hücrelerinin zarar görmesine yol açacaktır. Bu yüzden her şartta cihazınızı aşırı sıcaktan korumanız önerilir.

17. Fabrika Ayarlarına Dönün: Cihazınızın IOS güncellemelerinden sonra şarjı çok hızlı bir şekilde tükeniyorsa, fabrika ayarlarına döndürerek eski sürümlere geri gidebilirsiniz. Genellikle her bir IOS güncellemesi, batarya performansının bir kademe daha aşağı çekilmesine neden olur.

Rova Bilişim Üst Seviye iPhone Bataryaları

Rova Bilişim üst seviye iPhone bataryaları ise cihazınızda ortaya çıkan “iPhone şarjım çabuk bitiyor” sorunuyla ilgili en önemli çözümlerden biridir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz tedbirlerle birlikte Rova Bilişim iPhone batarya çözümlerinin de tercih edilmesi, son derece uzun ömürlü bir batarya performansının direkt olarak karşınıza çıkmasına yol açar. Rova Bilişim, iPhone marka akıllı telefonların tümüne uygun ve en kaliteli seviyede bataryalar geliştirir.

iPhone batarya sorunları konusunda gerekli araştırmaları yapar, hangi iPhone cihazı için nasıl bir batarya gerektiğini tespit eder. Ardından mAh değeri ve kalite bakımından orijinal bataryaya göre çok daha üst seviyede bir bataryaya sahip olmanıza olanak sağlar.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar