Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

Merhaba sevgili okurlar. Bugün ki yazımızda siz değerli okurlarımız için batarya kalibrasyonuna değineceğiz. Batarya kalibrasyonu nasıl yapılır, ne işe yarar gibi sorularınıza cevap bulacağız.

Batarya kalibrasyonu yapmadan önce batarya sağlığını anlamalıyız ve batarya sağlığımız kontrol edip nasıl batarya testi yapacağız konusuna değineceğiz. Akıllı telefonların hayatımıza girdiğinden beri birçok işimizi kolaylaştırdığı yadsınamaz bir gerçektir. Ama şarj sorunu ne yazık ki hala tam anlamıyla çözülebilmiş değil. Bu yüzden nereye gidersek gidelim birçoğumuz şarj cihazlarımızı yanımızda taşımak zorunda kalıyoruz.

Ancak bu duruma düşmemek için telefonlarımızın batarya sağlığını korumamız oldukça önemlidir. Bunu yapmanın ise birkaç farklı yolu mevcuttur.

Android İşletim Sisteminde Batarya Testi Nasıl Yapılır?

Android telefonlarda pil sağlığınızı kontrol etmenin işletim sistemine dâhil edilmiş bir yolu bulunmuyor. Ancak bunun için kullanabileceğiniz ücretsiz pil koruyucu bir uygulama mevcut.

AccuBattery adlı bu uygulamayı Google Play Store’dan indirebilir ve Android batarya sağlığını kontrol edebilir. Etkili bir sonuç alabilmek için uygulamayı bir süre kullanmanabilirsiniz. Çünkü uygulama, bataryanızın durumu ve sizin kullanım şeklinizle ilgili verileri bir araya getirerek size sunmaya çalışır.

En iyi verimi alabilmek için birkaç hafta beklemeniz gerekir.

iPhone Batarya Testi Nasıl Yapılır?

Batarya sağlığına bakmanın en hızlı ve en kolay yolu, doğrudan cihazınızdan Ayarlar > Batarya sekmesine gitmektir. Bu batarya ölçme işlemi size belirli ayrıntıları vermez. Ancak bataryanızın bakıma ihtiyacı varsa sizi uyarır.

Ayrıca, tüm Mac’lerde önceden yüklenmiş olarak gelen Console uygulamasını kullanarak da iPhone veya iPad’inizin batarya durumu hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Bunun için, Console uygulamasını başlatın ve telefonunuzu Lightning kablosuyla bilgisayarınıza takın.

Arama bölümüne “battery health” yazdıktan sonra cihazınızın mevcut pil seviyesi, herhangi bir batarya sorunu olup olmadığı ve kullanılan güç kaynağı ile ilgili ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

Batarya Kalibrasyonu Nedir?

Android işletim sistemi, dolu veya boş olduğunda, telefon pili kapasitesini izleyen bir özelliğe sahiptir. Bu özelliğin batarya ile olan uyumuna batarya kalibrasyonu denir.

Cihazınızı ilk satın aldığınızda bu uyum ideal seviyededir. Ancak zaman içinde kullanıma bağlı olarak bozulur ve gerçek olmayan verileri görüntülemeye başlar. Örneğin; şarjınız daha %0’a ulaşmadan telefonunuzun kapanmasına neden olur. Bu sorunu çözmek için batarya kalibrasyonu yapmak gerekir.

Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

Batarya kalibrasyonu için bu adımları izleyebilirsiniz;

  • Telefonunuzu şarjı bitip de kendi kendine kapanana kadar kullanın.
  • Kapandıktan sonra açma tuşuna basın. Ekran açılır gibi olacak ancak tekrar kapanacaktır. Hiç ışık yanmayana kadar bu işlemi tekrarlayın.
  • Telefonunuzu şarj cihazına takın ve açmadan, ekran veya LED göstergesi yüzde 100’e gelene kadar şarj edin.
  • Şarj cihazınızı fişten çekin ve telefonunuzu açın.
  • Eğer pil göstergesi %100’ü göstermiyorsa, telefonunuz açık durumda iken şarj cihazını tekrar takın ve ekranda %100 yazana kadar şarj etmeye devam edin.
  • Telefonunuzu fişten çekin ve yeniden başlatın. Eğer yine %98 veya 99 gösteriyorsa, ekranda %100 yazana kadar tekrar şarja takın.
  • Şarjınız %100’e ulaştığında bir müddet bekledikten sonra cihazınızı şarjdan çıkarın ve bataryanız tamamen bitene kadar kullanın.
  • Bataryanız bitip de telefonunuz kapandıktan sonra bir kez daha kesintisiz olarak şarj edin.
  • Batarya kalibrasyon işlemini tamamladınız.

*# 0228 batarya kalibrasyonu nasıl yapılır?

Batarya Kalibrasyonu yapmak için telefonunuzun arama kısmına *#0228# yazın ve arama tuşuna basın. Karşınıza çıkan “quick start” düğmesine dokunun. İşlem tamamlandıktan sonra ekran kararacak ve kilit ekranına yönlendirileceksiniz. Eğer kilit ekranına göremezsiniz, güç tuşuna basılı tutun ve uyku modundan çıkarın.

Batarya Kalibrasyonunun Zararları

Batarya kalibrasyonu aşırıya kaçıldığı taktirde tehlikeli bir işlemdir. Talimatların dışına çıkıldığında batarya şişmesi ve yangın gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilir.

Batarya kalibrasyon işlemi özellikle hafifte olsa şişmiş bataryalarda yapılmamalıdır. Bu bataryalar zaten patlamaya meyilli olduğu için kalibrasyon bir yana, kesinlikle kullanılmamalıdır.

Batarya Kalibrasyonuyla Batarya Kapasitesi Artar Mı?

Batarya kalibrasyonu ile batarya kapasitesi artmaz. Kalibrasyon işlemi sadece şarj/pil/batarya yüzdesinin doğru gösterilmesi için yapılır. İnternette bu ve benzeri batarya kapasitesini arttırmaya yönelik yanlış bilgilere inanmayın ve batarya sağlığı için yanlış yöntemleri uygulamaktan uzak durun.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar