Samsung Şarjım Çabuk Bitiyor Ne Yapmalıyım? 8 Adımda Kontrol

Samsung Şarjım Çabuk Bitiyor Ne Yapmalıyım

Samsung Şarjım Çabuk Bitiyor Ne Yapmalıyım?

Samsung şarj çabuk bitiyor ve bataryanın bir günü dahi çok zor çıkardığı şikayetinde bulunuyorsanız, bu konuda yalnız olmadığınızı belirtmek isteriz. Samsung marka cihazların büyük bir çoğunluğunda batarya problemlerinin daha doğrusu batarya yetersizliklerinin olduğu artık tüm dünya tarafından kabullenilmiş bir durumdur. Samsung cihazlarının donanım ve yazılım olarak harika işleyişlerinin olması, buna karşın cihazların ihtiyaç duydukları enerji kaynaklarını elde edemiyor olmaları gibi durumlar, Samsung şarj çabuk bitiyor gibi şikayetlerin sayısının da fazlasıyla artmasına yol açmıştır.

Elbette ki her Samsung marka akıllı telefon modelinde bu sorun görülmez veyahut cihazların ilk kullanılmaya başlandığı andan itibaren bu problemlerle karşılaşılmaz.

Samsung şarj çabuk bitiyor sorunu; 6 ay, 1 yıl, 1 buçuk yıl ve en geç 2 yıl sonra kullanıcıların karşısına çıkan bir problemdir. Özellikle cihazın yazılım güncellemeleriyle birlikte batarya kapasitesi bakımından ne kadar yetersiz olduğu daha da net bir şekilde görülür. Her güncelleme sonrasında mutlaka bazı modellerde çok ciddi şarj problemleri görülür.

İşletim sisteminin yarattığı ağırlık, uygulamalarla birleşince cihazın enerji tüketimi seviyesinin çok ciddi şekilde artış göstermesi gibi bir durumla karşılaşılır. Haliyle Samsung şarj çabuk bitiyor sorunun bu aşamadan sonra görülmesi artık kaçınılmazdır. Öte yandan orta seviyede bir kaliteye sahip olan Samsung bataryalar, bu batarya problemlerinin temelinde yatan unsurlardır.

Samsung pil çabuk tükeniyor sorununun çözülebilmesi adına çok daha üst düzey bir batarya şarttır. Cihazın orijinal bataryasının kalite anlamında çok daha üstünde olan birtakım bataryalar keşfetmek, yaşanan bu sorunun da uzun vadeli çözümünü getirecektir. Yaşanan Samsung batarya sorunları konusunda sadece cihazın bataryasının etkili olduğunu düşünmek de yanlıştır.

Cihazdan kaynaklanan, uygulamalardan kaynaklanan, cihazı kullanım alışkanlıklarınızdan kaynaklanan ve daha birçok unsurdan ötürü cihazın batarya problemleri yaşaması söz konusu olabilir. Samsung şarj çabuk bitiyor sorununa çözüm bulmadan önce kullanıcıların yapmaları gereken, “Samsung şarj neden çabuk biter?” sorusunu sormaktır.

Samsung Şarj Neden Çabuk Biter?

“Samsung şarj neden çabuk biter?” sorusunun yanıtları, aslında pil sorunun bir nebze de olsun çözülmesi konusunda kullanıcılara yardımcı olabilirler. Pili çabuk tüketen durumların nedenlerinin araştırılması veya öğrenilmesi durumunda kullanıcıların bu durumlara önlemler almaları, sonrasında da ekstra tedbirler uygulamaları, Samsung şarj çabuk bitiyor sorununun yarı yarıya çözülmesini sağlayacaktır. Samsung marka cihazların şarjının çabuk bitmesinin temel nedenleri ise aşağıdaki gibidir:

• Arka Planda Çalışan Uygulamalar ve Konum Servisleri: Samsung cihazınızda yüklü ve arka planda sürekli olarak enerji tüketen uygulamalar çok ciddi enerji tüketir. Ayrıca konum servislerinin enerji tüketimi konusunda en önemli unsurların başında geldiği de unutulmamalıdır. Gereksiz yere ve hiç ihtiyaç olmayan bir anda cihazının konum servislerini aktif etmesi, bataryanın çok hızlı bir şekilde tükenmesine yol açacaktır.

• Cihazın Düzgün Bir Ortamda Şarj Edilmemesi: Cihazın şarj edildiği ortam, enerji kalitesini ciddi ölçüde bozacaktır. 0 derecenin altında ve 35 derecenin üstünde olan ortamlarda cihazın şarj edilmesi, kalitesiz bir şarj ortamına yol açacaktır.

• Cihazın Orijinal Olmayan veya Hasarlı Adaptör ya da Kablo ile Şarj Edilmesi: Cihaz için en iyi şarj enerji akımını sağlayacak araçlar, orijinal şarj adaptörü ve kablosudur. Orijinal olmayan şarj kablosu ve adaptörler şarj kalitesini düşürürler. Ayrıca hasarlı bir adaptör ve kablonun da orijinal olması durumunda şarj kalitesini olumsuz etkilediği bilinir.

• Sürekli Yüksek Ekran Parlaklığı ile Kullanım: Ekran parlaklığının da en çok enerji tüketen unsurlardan biri olduğu aşikardır. Sürekli olarak yüksek ekran parlaklığı, yüksek bataryanın çok kısa süre içerisinde tükenmesine yol açacaktır.

• Gereksiz Uygulamalar: Cihazınızda yer alan uygulamalar, siz kullanmasanız dahi cihazınızın bataryasına etki eder. Uygulamaların veri alışverişleri, konum etkinlikleri vb. birçok durum, az da olsa enerji tüketmelerine yol açar. Cihazda kullanılmayan uygulamalar ise toplu olarak değerlendirildiklerinde çok ciddi enerji tüketimine yol açarlar.

• Zayıf Ağ Kapsama Alanı: Cihazın wifi ya da operatör kapsama alanının uzağında olması da hızlı enerji tüketimine yol açar. Cihaz iyi bir wifi kalitesi veya operatör sinyal kalitesi alabilmek adına sürekli olarak çaba gösterir. Haliyle bu durum da cihazın enerji tüketimini ciddi ölçüde arttırır.

• Değişim Vakti Gelmiş Batarya veya Kötü Batarya Tercihi: Pil sağlığı düşük olan bir bataryanın şarj tükenme hızı, normalden 2-3 kat ve hatta daha fazla olabilir. Bunun yanı sıra kalitesiz bir batarya değişimi de şarj tüketim hızını arttıracak unsurların başında gelir.

Samsung şarjım çabuk bitiyor sorunun temel nedenleri yukarıdaki unsurlar olabilir ve bununla birlikte kullanıcıdan kullanıcıya değişim gösteren kullanım alışkanlıkları da bataryanızın çok çabuk bir şekilde tükenmesine yol açabilir. Bu konuda özelinde yapılması gereken ise iyi bir şekilde önlem almak ve orijinal bataryadan çok daha kaliteli bir batarya tercih etmektir. Alınan önlemler ve iyi kalitede bir batarya ile birlikte Samsung şarjım çabuk bitiyor sorunu çok kısa sürede aşılabilir.

Samsung Şarjım Çabuk Bitiyor Sorunun Çözümü için Yöntemler

Samsung şarjım çabuk bitiyor sorununun çözümü adına bir önceki başlıkta da belirttiğimiz üzere çeşitli adımlar atılması gerektiğini belirtmiştik. Bu adımlardan biri ise direkt olarak bu konuda cihaz üzerinde alınabilecek önlemlerdir. Birçok önlem, cihaz kullanım alışkanlıklarınıza göre alınabilir ve Samsung hızlı pil tüketimi sorununun üstesinden gelinebilir.

Ayarlar üzerinden pil durumunu nasıl kontrol edebilirim?

Bu konu özelinde alınabilecek tüm ve işe yarar önlemler ise aşağıdaki gibidir:

1. Ana ekrandan kaydırma hareketi yaparak, menüden Ayarlar öğesine dokunun.
2. Ayarlara giriş yaptıktan sonra cihaz bakımı sekmesine giriş yapınız
3. Cihaz bakımı sekmesinde karşınıza “pil, depolama, hafıza ve güvenlik” sekmeleri çıkacaktır. Buradan pil sekmesine tıklayarak giriş yapınız.
4. Pil sağlığı sekmesinde “Yüksek performans, optimize, orta seviye tasarruf ve ileri seviye tasarruf sekmesi” karşınıza çıkar. Yüksek performans bataryanızın daha hızlı tükenmesine yol açar. Optimize otomatik olarak seçili bir şekilde bu alanda görürsünüz. Pil tasarrufu sağlamanız için en ideal seçenek orta düzey tasarrufu seçmelisiniz.

Not: Cihazının pil gücünü muhafaza etmenize yardım edecek çeşitli seçenekler sunar.
• Cihaz bakımı özelliğini kullanarak cihazı optimize edebilirsiniz.
• Cihazı kullanmadığınızda, Güç tuşuna basarak ekranı kapatabilirsiniz.
• Güç tasarrufu modunu etkinleştirebilirsiniz.
• Gereksiz uygulamaları kapatabilirsiniz.
• Kullanmadığınızda Bluetooth özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.
• Senkronize edilmesi gereken uygulamaların otomatik senkronizasyonunu devre dışı bırakabilirsiniz.
• Arka ışık süresini azaltabilirsiniz.
• Ekran parlaklığını azaltabilirsiniz.

Samsung Members üzerinden pil durumunu nasıl kontrol edebilirim?

1. Samsung Member uygulamasını giriş yapılmalıdır.
2. Yardım alın seçeneğine dokununuz.
3. Yardım alın seçeneğinde “interaktif kontroller ve otomatik kontroller” karşınıza çıkacaktır. İnteraktif kontroller seçeneğini seçiniz.
4. Karşınıza açılan sekmede sol en üstte yer alan “Pil” sekmesine giriş yaparak pil sağlığınızı ve durumunu kontrol edebilirsiniz.

Not: Pil yaşam bölümü kötü olduğunda yedek alarak cihazınızı sıfırlamanızı öneririz.

Not: Cihazınızı Samsung tarafından onaylanan orijinal şarj cihazları ile şarj etmenizi öneririz. Aksi takdirde cihazınız zarar görebilir.

Rova Bilişim Üst Seviye Samsung Bataryaları

Rova Bilişim üst seviye Samsung bataryaları ise cihazınızda ortaya çıkan “Samsung şarjım çabuk bitiyor” sorunuyla ilgili en önemli çözümlerden biridir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz tedbirlerle birlikte Rova Bilişim Samsung batarya çözümlerinin de tercih edilmesi, son derece uzun ömürlü bir batarya performansının direkt olarak karşınıza çıkmasına yol açar.

Rova Bilişim, Samsung marka akıllı telefonların tümüne uygun ve en kaliteli seviyede bataryalar geliştirir. Samsung batarya sorunları konusunda gerekli araştırmaları yapar, hangi Samsung cihazı için nasıl bir batarya gerektiğini tespit eder. Ardından mAh değeri ve kalite bakımından orijinal bataryaya göre çok daha üst seviyede bir bataryaya sahip olmanıza olanak sağlar.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar